AB’den Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketi: ‘Yaptırımların delinmesi önlenecek’

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan AB Liderler Zirvesi’nin ilk gün oturumları bitiminde basın toplantısı düzenledi. Von der Leyen, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yönelik hazırlanan 11’inci yaptırım paketinin ‘yaptırımların delinmesi veya çevresinden dolaşılmasını önleyecek yeni unsurlar içereceğini’ söyledi.

AA’nın aktardığına göre, ‘yaptırımların delinmesi ve mevcut yaptırımlardaki boşlukların giderek ciddileşen bir durum halini aldığını’ aktaran Von der Leyen, “Yaptırım uyguladığımızda karşı taraf yaptırımlardan kaçınmak ve yaptırımların altını oymak için her yolu deniyor” diye konuştu.

‘ŞİMDİYE KADAR ALINAN ÖNLEMLER YETERLİ DEĞİL’

Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya karşı en son kabul edilen 10’uncu pakette ‘mevcut yaptırımların uygulanmasını güçlendiren, boşlukları gideren ve delinmesini önleyen çeşitli unsurlar yer aldığına’ işaret etti. AB’nin yaptırımlar konusunda bir temsilci atadığını ve bu kişinin yaptırımların ihlal edildiğinin gözlemlendiği ülkelerle görüştüğünü anlatan Von der Leyen, yaptırımların ihlalinin önlenmesi konusunda uyum sağlamak ve bilgi paylaşmak için G7 ülkeleri ile de yoğun biçimde çalıştıklarını kaydetti.

Von der Leyen, AB’nin 10’uncu yaptırım paketinde, söz konusu tedbirleri ihlal eden üçüncü ülkelerdeki şahıslar, şirketler veya kuruluşların listelenmesi imkanını getirdiklerini de anımsattı. Yaptırımların ihlaline yönelik çeşitli önlemler aldıklarına işaret eden von der Leyen, “Bu önlemler kesinlikle yeterli değil. Bu nedenle 11’inci yaptırım paketi esas olarak yaptırımların çevresinden dolaşılmasının nasıl önleneceği sorunuyla ilgilenecek” dedi. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*