CHP binasına saldırıda yeni gelişme: 4 kişi yakalandı

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada 4 şüphelinin yakalandığı, 1 şüphelinin ise arandığı belirtildi. Valilik tarafından yapılan açıklamada şüphelilerin ifadelerinde ‘sosyal medyada paylaşım yapmak için araçtan silahla havaya ateş ettikleri’ni kaydettikleri vurgulandı.

İstanbul Valiliği tarafından yayımlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“6 Nisan 2023 Perşembe günü saat 04.00 sıralarında Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’ndan TEM Otoyolu Edirne istikametine seyreden bir araçtan, CHP İl Başkanlığı Binası civarında silahla ateş edilmesi olayının aydınlatılmasına yönelik çalışmalarda;

Çevredeki Plaka Algılama ve Plaka Tanıma Sistemlerinden elde edilen kamera görüntüleri incelenmiş; olayda kullanılan 34 VLE … plakalı özel aracın (A.P) adlı şahıs adına tescilli olduğu belirlenmiştir.

Söz konusu araç ve çeşitli suçlardan suç kaydı bulunan (A.P), (B.Ö), (A.Ö), ve (F.E.E.) adlı (4) şüpheli şahıs Esenyurt ilçesi Koza Mahallesinde yakalanmıştır.

Araçta yapılan aramada; (1) adet silah ile (15) adet fişek, şüpheli (F.E.E)’nin ikametinde yapılan aramada; (3.77) gr. uyuşturucu madde ve (1) adet hassas terazi ele geçirilmiştir.

Yakalanan şüphelilerin ifadelerinde; (E.D) isimli şahsın “sosyal medyada paylaşım yapmak amacıyla seyir halindeki araçtan silahla havaya ateş ettiği” beyan edilmiştir.

Firari şüpheli (E.D)’nin yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.”

Ne olmuştu?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, dün (6 Nisan) CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde 6-7 el ateş edildiğini duyurdu. Binaya isabet eden mermi olmadığı öğrenilirken ihbar üzerine bölgeye sevk edilen Olay Yeri İnceleme ekipleri çevreden boş kovan topladı.

Geçen hafta İYİ Parti binasının kurşunların hedefinde olduğunu hatırlatan Kaftancıoğlu, “Bir hafta önce İYİ Parti İl binasına yapılan saldırı, bu sabaha karşı il binamızın hemen karşısından açılan ateşler, eğer bekçi değilse ya da ne amaçla geldiyse bilmiyoruz; umarım hepimiz için tatmin edici bir açıklama olabilir” dedi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Elde edilen kamera görüntülerinde Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumundan TEM Otoyolu Edirne istikametine otoyolun ikinci şeridinde hızla seyreden bir araçtan havaya ateş edildiği tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda, yol kenarında 2 adet kovan bulunmuştur” denilmişti.

Geçen günlerde ise İYİ Parti’nin İstanbul İl Binası da kurşunların hedefi olmuştu. Olay sonrası gözaltına alınan ve bekçi olduğu belirtilen şahıs ifadesinin ardında serbest bırakılmıştı. Emniyet, söz konusu olayın ‘tesadüfen’ meydana geldiğini açıklamıştı.

Zeytinburnu’ndaki İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına yapılan silahlı saldırı sonrası Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Tehditlerini vazife bilerek üzerimize gelen kurşunları çek; eğer geleceksen, sen gel” diyerek çok sert tepki göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir