Haluk Levent Filistin Paylaşımlarına Gençlerden Gelen “Arapları Boş Ver” Yorumlarına Yanıt Verdi

Ünlü rock sanatçısı ve Ahbap Derneği kurucusu Haluk Levent, İsrail’in Filistin’e saldırılarını kınayan isimler arasında yer aldı. Levent, sosyal medyadan Filistin’e dair yaptığı paylaşımların altına gençlerden gelen ‘Arapları boş ver, abi’ yorumlarına tarihsel süreçten de bahseden bir karşılık verdi. İşte detaylar…

Filistin ve İsrail arasındaki süregelen çatışmalar, dünya genelindeki gündemi belirliyor. Filistin halkına yönelik destek mesajları dünyanın dört bir yanından gelirken, bu destekçiler arasında ünlü Türk sanatçı Haluk Levent de yer aldı.

Geçtiğimiz günlerde İsrail tarafından bombalanan bir hastane ile ilgili Gazze’deki yetkililerle görüşmeler yapan Levent, bu konudaki düşüncelerini ve gelişmeleri sosyal medya hesabı üzerinden paylaşmaya devam ediyor.

Levent, bugünkü paylaşımında Filistin ile ilgili açıklamalarının altına, çoğunlukla gençlerden geldiğini fark ettiği, “Arapları boş ver, abi. Biz kendimize bakalım” gibi yorumlara karşılık verdi.

Levent, bu yaklaşıma “Filistin sorunu bir Arap sorunu değil, bir insanlık sorunudur arkadaşlar” diye yanıt verdi.

Ünlü sanatçı olayın tarihçesine inerek gençlere seslendi:

‘Yahudiler, 1.Yüzyıl’da Roma İmparatorluğu tarafından Filistin’den sürüldükten sonra tüm dünyaya vatansız yayıldılar ancak birbirlerine bağlılıktan kopmadılar. 1.700 yıl boyunca dünyanın her yerinde zulme uğrasalar da bulundukları birçok ülkede mali, siyasi güç haline geldiler.’

“19. Yüzyıl başlarında Filistin’deki Yahudi nüfusu %1 civarında tahmin ediliyor. Gerisi çoğunluk Müslüman ve azınlık Hristiyan olan Araplar.”

‘Ve bu topluluklar Osmanlı İmparatorluğu himayesinde yüzyıllardır barış içerisinde yaşıyorlardı.’

“Ancak 19. Yüzyıl’ın sonuna geldiğimizde Yahudiler arasında kutsal topraklarda bir Yahudi Devleti kurma ve Yahudilerin üstünlüğü inancı diye özetleyebileceğimiz ‘Siyonizm’ ideolojisinin yükselişi ile Yahudilerin İsrail’e geri göçünün düğmesine basıldı.”

‘1. Dünya savaşında Osmanlı, Filistin’i kaybetti ve Filistin İngiliz mandası altına girdi. 1917’de de İngiliz Dış İşleri Bakanı Balfour bir deklarasyonla Yahudi toplumuna Filistin topraklarında bir Yahudi Devleti sözü verdi.’

“Bu tarihten itibaren bölgeye Yahudi göçü İngiliz himayesinde her yıl artarak sürdürüldü ve her geçen yıl şiddetlenen bir Yahudi, Arap çatışması rutinine dönüştü. Maalesef artık düğmeye basılmış ve geri dönüşü olmayan bir yola girilmişti.”

‘2. Dünya Savaşında Nazilerin soykırımı sonrası Filistin’e göçlerle Yahudi Nüfusu Filistin’de yüzde 35’i bulmuş ve artık çatışmalar da son raddeye varmıştı. Ve Birleşmiş Milletler devreye girdi!’

“Birleşmiş Milletler, Filistin topraklarının Yahudi ve Arap devletleri arasında bölünmesini öngören bir planı onayladı.”

‘Plan, Kudüs’ü uluslararası bir bölge olarak ayırıyordu ancak bu plan çevre Arap ülkeleri tarafından reddedilince, 14 Mayıs 1948’de David Ben-Gurion önderliğinde Filistin topraklarında bir Yahudi Devleti olarak ‘İsrail’ ilan edildi.’

Hemen ertesi gün de Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Irak’tan oluşan Arap koalisyonu İsrail’e savaş ilan etti.Diğer Arap ülkeleri destek verse de Araplar savaşı kaybetti.”

‘Bu savaş sonucunda Birleşmiş Milletlerin de onayıyla İsrail başlangıçtan çok daha fazla toprağa sahip oldu.’

Levent, o günlerde bile 700 bin Filistinli’nin mülteci durumuna düştüğünü söyledi. “Sonrası ise hep aynı hikaye…” dedi.

‘İsrail sürekli toprak genişletiyor, demografik yapıyı lehine değiştiriyor, Filistinliler sürülüyor, eziliyor, öldürülüyor ve yavaş yavaş bölgeden planlı olarak yok ediliyorlardı.’

“Bugün Gazze’de sıkışmış milyonlarca Filistinlinin binlerce yıllık vatanlarında hiçbir gelecek hayalleri kalmadı” diyen Levent, “Tüm geçmiş çatışmalara rağmen, tarihin hiçbir döneminde, çocuklar böyle gaddarca katledilmedi” diye de vahşetin altını çizdi.

“Savaşta 4 bin 600 çocuk öldürüldü” diye belirten Levent, “Geceleri gördüğüm savaş görüntüleri nedeniyle artık uyuyamıyorum” diye yazdı.

İşte o flood:

Kullanıcılardan gelen yorumlar:

??

??

??

??

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir