Hatay’da Su Problemi Devam Ediyor: Bir Okulda 70’ten Fazla Çocukta Uyuz Tespit Edildi

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen yerlerden biri olan Hatay’ın Antakya ilçesindeki Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’nda 70’ten fazla öğrencide uyuz vakası tespit edildi. Öğretmenler çocukların duş alamadığını, okulda bazen beş gün su akmadığını söyledi. 

Kaynak: https://www.gazeteduvar.com.tr/ovaken…

Duvar’dan Burcu Özkaya Günaydın’ın haberine göre; Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Ovakent Mahallesi Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’nda okuyan yetmişi aşkın öğrencide uyuz vakası tespit edildi. Geçtiğimiz hafta okuldan bir öğretmen, Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası’na (TÖB-SEN) ulaşarak, öğrencilerin el ve kollarında çıkan yaralardan uyuz olduklarını gözlendiğini söyledi. TÖBSEN bu bilgi üzerine heyet ile okula giderek inceleme yaptı ve olayı geçtiğimiz hafta yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

Olay basına yansıdıktan sonra Sağlık Bakanlığı’ndan 6 personel okulda teftiş yaptı. Teftişten sonra ilk etapta 35 öğrencide uyuz olduğu tespit edildi.

Bu tespitin ardından araya hafta sonu girdiğini, pazartesi günü okulda başka öğrencilerde de uyuz gözlemlediklerini söyleyen öğretmen, süreci şöyle aktardı: “Bakanlık’tan gelen 6 personel çocukları muayene ederek, uyuz olduğunu kesinleştirdi. Öğrencilere okula gelmemesi kararı alındı. Birkaç gün sonra 40 öğrencide daha benzer yaralar gördük. Yani şu an 70’i aşkın öğrenci uyuz. Bunlar tespit ettiklerimiz. İl Milli Eğitim, ‘Sağlık Bakanlığı’na rapor sunacağız, öğrencileri okula almayın’ dedi. Çocuğa ‘Evde ayrı dur, eşyaların ayrı dursun’ dedim. Çocuk evdekilerde de yaraların olduğunu söyledi. Uyuzun yumurta süresi var, 40 gün sonra ortaya çıkıyor. Biz de öğrenciler de bu konuda bilgisiz. Şu an başka öğrencilerde ve öğretmelerde de olabilir, endişeliyiz.”

Ovakent mahallesinin çok kirli olduğunu, yıkılan binaların demirlerinin ayıklanıp, molozların bırakıldığını, molozların ise çöple dolu olduğunu söyleyen öğretmen, ciddi bir su kesintisi sorunu olduğunu, çocukların duş alamadığını aktardı. Bazen okulda beş gün su verilmediğini, çocukların tuvalete girerken sorun yaşadığını belirten öğretmen, okulda çalışan tüm öğretmenlerin ayaklarının geri geri gittiğini, bir an önce soruna çözüm bulunmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir