‘İsmi ifşa etmeyin şikâyetçi olmayın’

Mehtap Gökdemir – CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Adıyaman’da Belediye Mezarlığı ziyaretinde yaşanan olayla ilgili kurmaylarına, “Provokatör de olsa, resmini, ismini ifşa etmeyin. Şikayetçi olmayın” talimatı verdi. 

Bayramın ilk gününü Adıyaman’da geçiren Kılıçdaroğlu, Belediye Mezarlığı’nı ve Sahabe Safvan Bin Muattal Türbesi ziyaretinde yaşanan olaylara ilişkin kurmaylarına değerlendirmelerde bulundu. Edinilen bilgiye göre bu tip provokasyonların seçim sürecinde yaşanabileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bunlar olacak. Bundan sonra da olur. Çaresizliklerinden yapıyorlar. Kaybettiklerini görüyorlar; bunlara yelteniyorlar. Önemsemeyin. Üstünde durmayın” dedi. 

Kılıçdaroğlu, mezarlıkta yaşanan olaya ilişkin de, “Bu kişi provokatör de olsa resmini, ismini ifşa etmeyin. Belki de bir gariban çocuktur, depremzededir, yakınını kaybetmiştir, acılıdır, muhtaçtır, onu kullanmışlardır, üstüne gitmeyin. İstismar etmişlerdir. Boşverin, şikayetçi olmayın” ifadelerini kullandı. 

Katılım bankası 

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaştığı yeni video ile “hayatımın en önemli projesi” dediği Aile Destekleri Sigortası’nı anlattı. Twitter hesabından yaptığı paylaşımla kadınlara ve ev hanımlarına seslenen Kılıçdaroğlu “Benim en çok değer verdiğim projem, Aile Destekleri Sigortası’dır. Ev Hanımları’na Aile Destek Sigortaları’nı öderken, faiz hassasiyeti olanlara, Katılım Bankası seçeneği vereceğiz. Katılım altın hesapları açtıracağız ve ödeme bu hesaplara yapılacak” notuyla yaptı. Kılıçdaroğlu, bu projeyi ülkeye miras olarak bırakmak istediği “yegane şey” olarak nitelendirerek şunları söyledi: 

‘Yatağa aç girmeyecek’ 

“Aile Destekleri Sigortası, geliri asgari ücretin altında olan veya hiç geliri olmayan ailelerin gelirini asgari ücrete tamamlamaktır. Bu sigorta kişinin doğumundan ölümüne kadar bütün yaşamını sosyal güvence altına almak demektir. Dünyada birçok ülkede bu sigorta dalı zaten uygulanıyor. Her aileye asgari gelir güvencesi verirseniz, ailede mutluluğu, huzuru ve bereketi sağlarsınız. Ben bunu insan onuruna yakışır şekilde yapacağım. Hiç kimsenin yoksulluğunu afişe etmeyeceğim. Sözüm söz, Allah’ın izniyle hiçbir çocuğumuz bu topraklarda yatağa aç girmeyecek. 

Ama bir amacım daha var, o da ev kadınının hayatını güvenceye almak. Onun için bu parayı kadınların banka hesabına yatıracağım. Ayrıca biliyorum ki, ev hanımlarının önemli bir kısmında katılım bankası hassasiyeti var. Bu kaygı onlarınsa, bu kaygı aynı zamanda benim de kaygımdır. Katılım bankalarıyla anlaşacağız, altın hesapları açtıracağız. Aile Destekleri Sigortası parasını altın olarak ev hanımlarının hesaplarına yatıracağız. Bu altın hesapları kadının zırhı olacak. Tek bir yurttaşımız bile ele güne muhtaç olmayacak. Sosyal devletin koruması altında olacak. Hiç ama hiç merak etmeyin.” 

300 milyar dolar yanıtı

ANKARA Milliyet – Kılıçdaroğlu, yurtdışından Türkiye’ye çekeceğini vaadettiği 300 milyar dolarlık sermayeyi eleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Size yalan söylüyorlar halkım. Kendi beceriksizliklerini ülkenin makus talihi olarak size satmaya çalışıyorlar. 2022’de Vietnam 27,2 Milyar dolar direkt yatırım çekti. Vietnam’ın Gayri Safi Hasılası 410 Milyar USD (ABD doları). Çektiği yatırım, hasılanın yüzde 6,6’sı. Aynı oranı bize uygula, yılda yaklaşık 60 Milyar eder. 5 senede 300 milyar. Bırakın 300 milyarı, 300 dolarınız olsa Nebati’ye yatırım yapsın diye verir misiniz? Onlar nasıl versin Allah aşkına?” ifadelerini kullandı.

‘Şimdiden iyi düşünün’

HABER MERKEZİ – TikTok hesabı üzerinden, son günlerde gençler arasında popüler olan “Aldım, verdim, kabul ettim, oldu” söylemiyle gençlere seslenen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “14 Mayıs akşamında ne yapacağınızı şimdiden iyi düşünün. Artık kamyonet kasasında gezerek kutlama mı yaparsınız yoksa hoparlörden son ses şarkılar açıp dans mı edersiniz orası size kalmış. Size söz veriyorum güzel ülkemize yine baharlar gelecek ve 14 Mayıs akşamında bu başarımızı hep beraber kutlayacağız. Hadi bakalım! Aldım, verdim, kabul ettim, oldu” ifadelerini kullandı.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir