Kassam Tugayları işgalci ordusuna kayıp verdirdi: Terör devleti İsrail’in yedi askeri öldü

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde antipersonel patlayıcıyla 7 İsrail askerini öldürdüğünü duyurdu.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, Han Yunus’un doğusundaki Absan el-Kebira bölgesinde İsrail güçlerine düzenlenen saldırı hakkında bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail güçlerine sıfır mesafedeki antipersonel bombanın patlatılması sonucu 7 İsrail askerinin öldürüldüğü kaydedildi.

Kassam Tugaylarından yapılan diğer bir açıklamada, Gazze kentinin batısındaki Ketibe bölgesine giren İsrail güçlerine havan toplarıyla saldırı düzenlendiği aktarıldı.

İsrail ordusu Hamas’ın söz konusu duyurularına ilişkin henüz bir açıklamada bulunmadı.

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190’ı kadın olmak üzere 27 bin 947 Filistinli öldürüldü, 67 bin 459 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 227’si karadan işgal sürecinde olmak üzere 564 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Terör devletinden sivil katliamı

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 387 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ve Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana yaşanan çatışmalarda 184 Hizbullah mensubu, 6 Emel Hareketi mensubu, 31 Lübnanlı sivil, 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir