Microsoft Chrome’u devirmek için kolları sıvadı! Hem de Android’te!

Microsoft, Edge tarayıcısının popülerliğini artırmak için yoğun çaba sarf ediyor ancak bu çabaların tam anlamıyla başarılı olduğunu söylemek doğru olmayabilir. 2023 verilerine göre, Google Chrome tarayıcı pazarında %66,39 ile liderliğini sürdürürken, Microsoft Edge %11,09 ile Safari’nin ardından üçüncü sırada yer alıyor. Tüm Windows PC’lerinde önceden yüklü olmasına rağmen Edge, özellikle mobil alanda, %5’ten daha az bir pay ile zorluklarla karşı karşıya. Ancak Microsoft, Android için Edge’i genişletecek bir hamleyle oyunun kurallarını değiştirebilir. İşte ayrıntılar…

Microsoft, Android için Edge tarayıcısına eklenti desteği getirerek önemli bir yenilik yapıyor. Bu, masaüstü tarayıcılarda olduğu gibi çeşitli eklentileri kurabileceğiniz anlamına geliyor. Üstelik bu özellik, ana akım rakiplerinin çoğunun sunmadığı bir şey. Twitter kullanıcısı Leopeva64 tarafından paylaşılan bilgilere göre, bu özellik şu anda test aşamasında ve yakında Android kullanıcılarının keyfini çıkarabileceği bir hale gelecek.

Microsoft Chrome’u devirmek için kolları sıvadı

Microsoft, mobil tarayıcı pazarında masaüstüne kıyasla çok daha zayıf bir konumda. Ancak bu hamle, şirketi rakiplerinden farklı bir konuma taşıyabilir. Kullanışlı eklentiler için faydalı olsa da bazı zorluklar da beraberinde geliyor. Örneğin, birçok kullanıcı PC’lerinde reklam engelleyiciler kullanıyor. Evet, kimse reklam görmek istemiyor ama çevrimiçi karşılaştığınız neredeyse tüm dijital içerikler bu reklamlar sayesinde gelir elde ediyor.

Eğer Microsoft Edge, eklentileri ekleyerek daha popüler hale gelirse, bu durum Google Chrome ve Safari gibi rakipleri de benzer adımlar atmaya teşvik edebilir. Bu, reklamlara dayanan dijital içerik üreticileri üzerinde etkili olabilir, özellikle de mobil kullanıcıların çoğunun reklam engelleyici kullanmaması göz önüne alındığında. Bir özelliğin mobilde mevcut olması, kötüye kullanılması gerektiği anlamına gelmez.

Edge eklenti desteğini tanıttığında, çeşitli işlevsel eklentileri keşfedebilirsiniz; aşırı reklam içeren siteler için reklam engelleyiciler de işe yarayabilir. Ancak bu özelliğin yayınlanma zamanlaması şu anda belirsiz olduğundan, biraz sabır gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir